KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Galwanizacja metali – jakie ma zalety i kiedy warto ją zastosować?

Dodano:
garwolin - Galwanizacja metali – jakie ma zalety i kiedy warto ją zastosować?

Galwanizacja metali jest procesem polegającym na pokrywaniu innych materiałów, przeważnie metalowych, warstwą miedzi przy jednoczesnym wykorzystaniu zjawiska elektrolizy. Jakie ma zalety i zastosowanie? Przeczytaj poniższy artykuł!

 
Jeśli działasz w branży metalurgicznej lub po prostu potrzebujesz elementów metalowych ze wzmocnioną powłoką, galwanizacja metali z pewnością będzie mieć dla Ciebie szereg zalet. Które spośród nich są najistotniejsze i kiedy warto zdecydować się na taką obróbkę? Przekonaj się!

Galwanizacja metali w skrócie



Sam proces galwanizacji metali (zwany też miedziowaniem) polega na zanurzaniu metalowych elementów w elektrolicie zawierającym jony miedzi. Zarówno anoda (źródło miedzi), jak i katoda (miejsce odkładania się miedzi) są podłączone do prądu elektrycznego, wskutek czego zachodzi reakcja chemiczna prowadząca do osadzania się miedzi na materiale. Każda profesjonalna firma zajmująca się produkcją komponentów z miedzi i aluminium musi mieć w swojej ofercie m.in. wycinanie laserowe w metalu, procedury z wykorzystaniem CNC czy właśnie miedziowanie.

Zalety miedziowania



Miedziowanie ma wiele zalet, do których należą m.in. następujące:

  • uniwersalność zastosowania – omawianemu procesowi można poddać elementy wykonane z mieszanek stalowych, mosiądzu, brązu, ale także z tworzyw sztucznych. Nierzadko poddaje się jej także elementy wykonane z metali szlachetnych;
  • precyzja – procedura pozwala na szczelne pokrycie całej powierzchni danego przedmiotu, również jego wgłębień, rowków, elementów odstających i trudno dostępnych;
  • ochrona metalowych elementów – dzięki galwanizacji uzyskuje się wysoki stopień odporności przed wilgocią, rdzą i innymi czynnikami szkodliwymi. Wzrasta żywotność i trwałość opracowanych elementów;
  • wytrzymałość powłoki – utworzona warstwa miedzi jest odporna na ścieranie, zatem skutecznie chroni materiał właściwy znajdujący się pod nią.
Dodatkowo powłoka miedziowa wpływa pozytywnie m.in. na przyczepność całego układu względem wszystkich metali, a także na przewodnictwo cieplne i elektryczne. Nie bez znaczenia pozostają walory estetyczne. Galwanizacja metali pozwala wygładzić powierzchnię przedmiotów metalowych, dzięki czemu stają się połyskliwe i gładkie.

Galwanizacja metali – procedura o szerokim zastosowaniu



Miedziowanie stosuje się zawsze tam, gdzie celem jest uzyskanie dobrego zabezpieczenia elementów metalowych przed korozją czy czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby je niszczyć. Uzyskane w ten sposób metale mogą być wykorzystane następnie do budowy maszyn, instalacji elektrycznych, rusztowań, a nawet pojazdów. Znajdują zastosowanie w architekturze, branży dekoracyjnej i meblarskiej.
Galwanizacja miedzi okazuje się niezwykle przydatna również w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, chemicznym. A wszystko przez to, że poprawia parametry wytrzymałościowe wielu części. Zastosowanie jest niezwykle szerokie, a zapotrzebowanie na omawianą procedurę stale rośnie.


Artykuł sponsorowany